• : info@clinicarts.com.tr
  • : +902122578000
  • : +905333042727
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

SSS

Bulunan Sonuç:        Aranan Kelime:        Geri Dön
İdeal bir burun, öncelikle iyi nefes alan ve yüzün geri kalanı ile uyumlu olan burundur. Boyut ve biçim açısından yüze uygun olmayan bir burun sahte ve yapılmış görünecektir. Her bireyin ideal burnu farklıdır.
Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) hastane koşullarında, genel anestezi altında yapılır. Temel olarak buruna biçimini veren kemik ve kıkırdak dokularının şeklini değiştirmekten ibaret bir cerrahi işlemdir. Biraz daha detay vermek gerekirse, kemer alınması, burun ucunun biçimlendirilmesi, solunum yollarının açılması, kemerin alınması/alçaltılması, eğriliklerin düzeltilmesi gibi aşamalardan oluşur. Her hastanın ihtiyacı farklı olduğundan yapılacak işler de her hastaya göre farklılık gösterir. Daha detaylı bilgi muayene sırasında doktor tarafından anlatılacaktır.
Genellikle 1-3 saat arası sürmektedir.
Çoğu zaman bir gece hastane yatışı gerekir. Bazı basit operasyonlardan sonra hastanede yatmadan aynı gün taburcu olmak mümkündür.
Genelde estetik burun ameliyatları sonrasında burun içerisine hava kanallı silikon tamponlar koyulur. Öte yandan burnu darbeden korumak ve biçimini sabit tutmak amaçlı termoplastik bir atel kullanılır. Silikon tamponlar ameliyatı takip eden 3. günde, termoplastik atel ise 7. günde alınır.
Burun ameliyatı olan bir hasta 3. gün kontrolünde burun içi silikon tamponlarını aldırdıktan sonra, burun üzerindeki atel ile günlük hayatına dönebilir. Elbette burnuna darbe almamak koşuluyla. Eğer atelle iş/sosyal hayata dönmek problem olacaksa, atelin alınacağı 7. günü beklemek zorundayız. Şehir dışından gelen hastaların ameliyatı takiben 7 gün İstanbul’da kalmaları gerekir.
Ameliyat sonrası erken dönemde (ilk 30 gün) burunda ve yüzde şişlikler olacaktır. Bu şişlikler ilk ayın sonunda büyük ölçüde geçer, ancak son halini alması 1 yılı bulur.
Bu sizin değil, doktorunuzun vereceği bir karardır. Her hastanın ihtiyacı farklıdır. Zaten açık ve kapalı burun ameliyatı arasında sizin açınızdan tek fark iki burun deliği arasındaki sütuna yerleşen 3-4 mm’lik bir kesidir. Bu kesi de birkaç ay içinde görünmez olacağı için sizin düşünmenize gerek yok, bırakın doktorunuz düşünsün.
Burun revizyonları, ameliyat olmamış burunlara göre daha dikkatle ele alınması gereken bir konudur. İkinci bir operasyon veya başka yöntemler (dolgu gibi) düşünülebilir, ancak bu konu yüz yüze detaylı bir muayene yapılmadan netleştirilemez. İlk operasyonun estetik ve fonksiyonel sonuçlarının, mutsuzluk sebeplerinin detaylı bir şekilde değerlendirilmesi yapılmadan karar vermek yanlıştır.
Modern burun estetiğinde doğallık en önemli kural haline geldi. O sevmediğiniz “estetikli” burunları artık hiç kimse sevmiyor. Modern tekniklerle doğru şekilde yapılmış bir burun operasyonunu çok büyük ihtimalle fark etmiyorsunuz bile, bu nedenle başarılı değil başarısız sonuçlar dikkatinizi çekiyor. İyi bir plastik cerrah doğal sınırlara saygı göstermek zorundadır, bu sınırları zorladığınız anda ameliyatlar “belli olmaya” başlar.
İnsanlar arası sosyal iletişim göz temasıyla başlar. Karşımızdaki kişi ile ilgili ilk izlenimlerimiz onun bakışları ile şekillenir. Bu nedenle etkileyici bir bakış, sosyal iletişimde anahtar bir rol oynar.
Göz kapağı operasyonları alt ve üst göz kapaklarında yaşa bağlı veya doğuştan oluşan deformitelerin düzeltilmesi amacıyla yapılır. En sık düzeltilen problemler göz kapağı sarkması, üzgün bakış, göz kapaklarının fazla dolgun/çökük olması, gözyaşı oluğunun belirgin olması, göz altı torbaları ve göz kapağı gevşekliğidir. Operasyonlar çoğunlukla lokal anestezi altında gerçekleştirilirken, duruma göre genel anestezi de tercih edilebilir. Çoğunlukla hastane yatışı gerekmez.
Göz kapağı estetiği operasyonları, yapılacak işin detaylarına göre yarım saat ile 2 saat arasında değişen süre zarfında tamamlanır.
Gündelik yaşantınıza 3-4 gün içinde dönebilirsiniz, ancak morluk ve şişlikleriniz bir hafta sürer.
İyileşmenin tamamen bitip sonucun oturması 6 ayı bulacaktır.
Yüzde yaşa bağlı değişiklikler zaten var olan bazı çizgilerin derinleşmesi, çene konturu, boyun derinliği gibi kavislerin bozulması şeklinde sıralanabilir. Bu değişiklikler yüz ifadesini oluşturan kimi yapıların aşağı yönlü yer değiştirmeleri şeklinde ortaya çıkar. Yüzdeki iskelet ve bağ doku elemanlarının deforme olması ve yer çekiminin bu dokular üzerindeki sürekli etkisiyle oluşurlar.
Yüzde yaşlanmaya bağlı oluşan deformiteler, her bir sorun ayrı ayrı ele alınıp spesifik çözümler üreterek tedavi edilmektedir. Yüz deformiteleri genellikle üst, orta ve alt yüz olarak 3 ayrı seviyede incelenir, ancak çoğu zaman bu bölgelerin her üçü de yaşlanmadan nasibini alırlar. Dolayısıyla yüzün her seviyesi değerlendirilerek işe başlamak gerekir, bütünsel yaklaşarak tüm bu seviyelerde uyumlu bir değişikliğe gidilmelidir. Bir yüz germe operasyonunun başarılı olbilmesi için en önemli şart kişinin orijinal yüz yapısına sadık kalarak, onu bir başkasına dönüştürmeden gençleştirmektir.
Modern yüz germe teknikleri yüzü kaplayan deriyi germekten çok, yer değiştirmiş anatomik yapıların orijinal pozisyonlarına taşınmasını amaçlar. Deri altında SMAS adı verilen bir katman bulunur. Bu katman yağ yastıkçıkları, mimik kasları, asıcı bağlar ve zarsı yapılardan oluşan bir destek yapısıdır ve yüzde asıl sarkma bu tabakada meydana gelir. Bu sarkma düzeltilmeden bir face-lift ameliyatının başarılı olması mümkün değildir. Bunun dışında yüzde hacim dağılımını da restore etmek gerekir. Bu amaçla operasyon sırasında yağ enjeksiyonu/alınması veya bazı implantlar kullanılabilir.
Günümüzde yüz germe ameliyatlarının alt yüz germe, boyun germe, alın germe, orta yüz germe, şakak germe, mini yüz germe, tüm yüz germe gibi çeşitleri vardır. Hastanın ihtiyacına göre bu yöntemlerden biri veya birkaçı kullanılabilir. Ancak 50 yaş üstünde genellikle tüm yüz germe operasyonu tercih edilir.
Yüz germe operasyonları, hastane şartlarında ve genel anesteziyle yapılır. Operasyonun kapsamına göre 2-8 saat arası sürmektedir.
Yüz germe operasyonundan sonra aynı gün eve çıkabileceğiniz gibi operasyonun kapsamına ve durumunuza göre 1-2 gün hastanede yatış gerekebilir. Yüz germe ameliyatından sonra morluk ve şişlikleriniz 1 hafta – 10 gün sürer. Günlük hayata 7. günden itibaren dönebilirsiniz.
Kontrollerinizin yapılması ve dikişlerinizin alınması için 10 gün İstanbul’da kalmanız gerekebilir.
Yüz germe işlemi çoğu zaman göz kapağı operasyonuyla kombine olarak yapılır. Burun estetiği, çene estetiği gibi operasyonlarla da kombine edilebilir. Sonrasında yapılacak lazerle cilt yenileme, botox, dolgu gibi tamamlayıcı uygulamalar, sonucun kalitesini ciddi oranda arttıracaktır.
Boyun/gıdı bölgesindeki problemler hastanın yaşına ve problemin ciddiyetine göre boyun germe ameliyatı veya botox, thermi-lift, liposuction gibi yöntemlerle çözülebilir. Gerekmeyen hiçbir durumda ameliyat yapılmaz, ancak ameliyatla düzelecek problemleri başka yöntemlerle çözmeye çalışmak da sonuç vermez.
Anatomik yapısı ve büyüklüğü normal olan kulaklar genel yüz görünümünde hiç dikkat çekmezken, deforme bir kulak, yüze ilk bakışta dikkati üzerine çeken bir unsurdur.
Normalde kulak kepçesi kafatası ile 20-30 derecelik bir açı yapar. Öte yandan kulak kepçesinin kendi içinde 90 derecelik bir bükülme açısı vardır. Bu açılardan biri veya ikisi normalden geniş olduğunda kulak kepçesi karşıdan ve arkadan bakışta çok belirgin görünür. İşte “kepçe” kulak probleminin temeli budur.
7 yaşın üzerindeki herkese kepçe kulak düzeltme operasyonu yapılabilir.
Kulak estetiği işleminde kulağın arka yüzünden girerek, açıları düzeltmek amacıyla kemik ve kıkırdak zarlarından geçen kalıcı derin dikişler atılır. İşlem lokal anestezi veya sedasyon altında yapılır. Çoğu zaman hastane yatışı gerektirmez.
Operasyon yaklaşık olarak 1-2 saat sürer. Operasyon bölgesi bir hafta boyunca gece ve gündüz bandajla korunmalıdır. Bu süre sonunda günlük hayata dönülebilir
Operasyon sonrası 1 hafta süreyle gece-gündüz, sonrasında 2 hafta süreyle sadece geceleri kulaklar bir bant ile güvence altına alınmalıdır.
Botox, geçici bir süreyle (ortalama 6 ay) mimik kaslarının kasılmasını sınırlayarak kasın üzerindeki cildin kırışmamasını sağlayan bir ilaçtır.
Botox, dinamik (harekete bağlı) ince kırışıklıkları giderme amacıyla kullanılmaktadır. Botox’un en sık kullanıldığı bölgeler kaz ayakları, kaş arası ve alındır.
Botox uygulaması anestezi ya da hastane ortamı gerekmeksizin, birkaç dakika içerisinde, enjeksiyonla yapılır.
Botox etkisi uygulamayı takip eden 3. günde hafif mimik güçsüzlüğü şeklinde başlar, 2 haftada tam olarak oturur. Etki kişiye göre 3-6 ay kadar sürer.
Botox dikkatli kullanıldığı taktirde herhangi bir mimik kaybına yol açmadan, ve yüzde bir ifade donukluğu oluşturmadan kırışıklıkları tam ve yan etkisiz olarak ortadan kaldırmaktadır. Bu işte başarının sırrı doğru noktalara mümkün olan minimum miktarda enjeksiyon yapmaktır.
Böyle bir gereklilik yoktur, ancak doğru yapılmış bir Botox çok iyi sonuç verir, bu nedenle hastalar genelde düzenli olarak yaptırmayı tercih ederler.
Son yıllardaki yoğun ilgi sebebiyle piyasaya çok sayıda çeşitli dolgu maddeleri sürülmüştür. Tüm bunlar içerisinde en güvenilir ve popüler olanı hyaluronik asit adlı bir maddedir. Adı her ne kadar asit de olsa anladığımız anlamda asitle bir ilgisi yoktur. Hyaluronik asit, normalde vücutta bağ dokuda bulunan ve bir yandan yapılırken bir yandan yıkılan, biyolojik bir döngüye sahip bir materyaldir. Hyaluronik asit içerkli dolgular yapıldığında bu döngüye katılarak yavaş yavaş eriyip yok olur.
Dolgu maddeleri çökük bir alanı doldurmak, gevşeyen dokulara destek vermek veya dudak, elmacık kemiği, çene gibi bazı yapıları belirginleştirmek için kullanılır. En sık kullanıldıkları bölgeler dudaklar, burun–yanak arası çizgiler, dudak köşesi çizgileri, şakaklar, elmacık kemikleri, üst/alt göz kapakları ve burundur. Bu maddeler etkilerini ya direkt olarak hacim vererek, ya da dolaylı olarak yüzün asıcı bağlarını gererek gösterirler.
Bahsedilen “şişirilmiş yüz” görüntüsü, işlemin yanlış ellerde yapıldığını ya da hekimin kontrolünden çıkıp hastanın absürd istekleriyle yapıldığını gösterir. İyi ve profesyonelce yapılmış bir dolgudan sonra fark edeceğiniz şey sadece “daha güzel, daha canlı, daha genç” bazen de “daha seksi” bir görüntüdür, şişirilmiş yüz değil. İdeal olan kullanılabilecek en az miktarda ürünü en doğru noktada kullanarak sonuca gitmektir.
Dolgunun etkisi enjeksiyon anında başlar. Uygulamayı takiben ilk 24-48 saat hafif bir şişlik normaldir. Kullanılan dolgunun markası, modeli ve biyokimyasal özelliklerine göre etki süresi değişir. Clinic Arts’ta FDA onaylı, çapraz bağlı hyaluronik asit modelleri olan Juvederm Vycross serisi (Voluma, Volift ve Volbella) ürünler kullanılmaktadır. Bu ürünlerin ortalama etki süresi uygulama bölgesine göre 8-15 ay civarındadır.
Günümüzde kullanılan modern dolgu maddeleri yüksek teknolojileri sayesinde hem çok yumuşak hem de uzun ömürlü olmayı başarırlar. Dolayısıyla doğru ürünle, doğru teknikle, doğru yere ve doğru miktarda yapılan bir dolgunun hissedilmesi mümkün değildir. İlk birkaç gün şişliğe bağlı bir sertlik hissedilse de şişlik geçince bu sorun çözülecektir.
Hacim, biçim ve yüzün geri kalanıyla uyum dudak estetiğinin en önemli unsurlarıdır. Güzel bir dudak yüzün tümüyle uyum sağlamalıdır. Dudak sadece kırmızı kısmından ibaret değildir. Kendine has bir anatomisi, çukurları, tümsekleri, konturları ve eşsiz bir yumuşak doku mimarisi vardır. Dudakların güzel ve çekici görünebilmesi yeterli bir volümle birlikte bu anatomik yapıların tümünün güzel bir şekilde ifade edilmesine bağlıdır.
Dudak büyütmede sentetik dolgular, yağ enjeksiyonu, ve silikon implantlar olmak üzere üç farklı yöntem kullanılır.
Dudak dolgusu, hyaluronik asit adlı sentetik dolgu maddesinin dudağa belli noktalarda enjekte edilmesi ile yapılır. Hyaluronik asit bağ dokuda zaten var olan bir maddedir, dolayısıyla belirgin bir yan etki oluşturmaz. Bu işlem yapılırken dudağın konturları, üst dudak çukuru, dudağın orta bölümündeki M harfi benzeri çıkıntı, filtral kolonlar ve alt dudak tümsekleri yapıları belirginleştirilir. Vermilion adı verilen dudağın kırmızı kısmının volümü ihtiyaç doğrultusunda arttırılarak gerekli rotasyon sağlanır. Dudak köşesi çizgileri, dikey dudak çizgileri vs varlığında bunlara yönelik düzeltmeler de yapılır. Tüm işlem yaklaşık 10 dakika sürer. .
Buradaki anahtar nokta anatomiye saygılı olmaktır. Dudağa dolgu yapmak sadece enjektörü dudağa sokup içeri bir madde sıkmak değildir. Anatomik detaylara girilmeden yapılan bir dudak dolgusu kesinlikle yapay duracak, hatta çirkin görünecektir. Bu nedenle uygulayıcının dudakların cerrahi anatomisine hakim olması şarttır. İşin sırrı minimum dolgu maddesi ile maksimum etkiyi elde etmektedir.
Hyaluronik asit dudak dolguları, 6 – 12 ay süreyle etkili olur.
Üst dudağın dikey uzunluğunun fazla olduğu, diğer bir deyişle burun tabanından dudak kenarına olan mesafenin 15 milimetreden fazla olduğu kişiler dudak kaldırma (liplift) operasyonu için aday kabul edilirler. Bu operasyon lokal anestezi ile 2 cmlik bir keşiden girerek yaklaşık 15 dakikada tamamlanır. İşlem basitçe üst dudaktaki dikey fazlalığın cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Böylece dudak hem dikey eksende kısalır, hem de alt kenarı yukarı doğru döner.
Thermi-lift, genellikle orta yaş ve üzerinde görülen gıdı, boyun, çene çizgisi gevşekliklerinin tedavisinde, ve vücutta görülen hafif şiddette gevşemelerde kullanılır. Belirgin bir yaş sınırı yoktur.
Thermi-lift uygulaması, hedef dokunun radyofrekans enerjisi ile belli sıcaklıklara kadar ısıtılarak dokuyu sıkılaştıran biyolojik olayları tetiklemesi üzerine kuruludur. Bu ısınma hedeflenen etkiye göre, belli sıcaklıklarda yüz ve boyundaki cilt altı dokularının sıkılaşmasını, yağ eritilmesini, istenmeyen ter bezlerinin etkisizleştirilmesini, ve bazı durumlarda da istenen sinirlerin kalıcı olarak devre dışı bırakılmasını sağlayabilir.
3 gün içerisinde normal hayatınıza dönersiniz. Uygulamayı takiben bir miktar şişlik oluşur, ancak bir haftada geçer.
Thermi – lift uygulaması biyolojik olarak son derece kesin ve geri dönüşsüz bir etkiye sahiptir. Uygulamanın ardından erken etki hemen ortaya çıkar, ancak esas sonucu 2 ay içinde yerleşecektir. Bu sonucun kişinin yaşlanma hızına göre 2-4 yıl kadar etkili olması beklenir.
Lazerle cilt yenileme işlemi cildin üst tabakasını soyarken derin tabakalarında da biyolojik bir uyarı vererek ciltteki hücrelerin tazelenmesini sağlar. Sonuçta cildin güneş ışığı, toksinler, çevresel kirleticiler, makyaj, duman vs sebeplerle yıpranmış ve matlaşmış olan dış kısmı kazınıp atılarak yerine yepyeni, taze ve parlak bir cilt gelmesi sağlanır.
Tüm yüze yapılan bir fraksiyonel lazer seansı yaklaşık 15 dakika sürer.
İhtiyacınıza göre 1 ila 3 seans yeterlidir.
Ciltteki kızarıklıkların tamamen iyileşmesi 3-4 gün sürer.
Lazerle cilt yenileme işlemi cerrahi (yüz germe, göz kapağı estetiği, burun estetiği) veya cerrahi dışı (dolgu, botox, Thermi-lift, PRP) prosedürlerin tamamlayıcısı olarak uygulanabildiği gibi tek başına da uygulanabilir.
PRP (plateletten zengin plazma), pıhtılaşma mekanizması ve yara iyileşmesi gibi kritik süreçleri başlatan bazı hormonal büyüme faktörlerini yoğun olarak içeren trombositlerin, damardan alınacak birkaç mililitre kandan ayrıştırılması ile elde edilen materyalin adıdır.
PRP uygulaması damardan alınan bir tüp kanın bazı işlemlere tabi tutularak kan pulcuklarından zengin olan kısmının ayrıştırılmasıyla başlar. Elde edilen materyal lazerle kombine edilerek veya cilt üzerinde mikro delikler açan “roller” adlı bir aparat yardımıyla yüze, saçlı deriye veya bir kronik yara bölgesine uygulanır. Burada yüksek miktarlara ulaşan büyüme faktörleri, savunma sisteminin doku yenileyici ve kanlanmayı arttırıcı hücresel elemanlarını bölgeye çeker. Bu hücreler de dokunun hızla yenilenmesini ve dolaşımın artarak bölgedeki hücrelerin daha iyi oksijenlenmesini sağlarlar.
PRP lazerle kombine bir şekilde ya da enjeksiyon vasıtasıyla uygulanabilir. PRP’nin hyaluronik asitle karıştırılarak uygulandığı sistemler de mevcuttur.
PRP tek seansta bile etki gösteren bir uygulamadır. Genellikle 3 seans halinde uygulanır.
PRP, cildinizin yenilenmesi, gençleşmesi de dâhil olmak üzere sayısız olumlu sonuçları olan ve hiçbir yan etkisi bulunmayan bir uygulamadır.
Göğüsler, kadının dişi vurgusunun, anneliğin çağrışımlarını yapan, cinsel kimliğin belki de en önemli parçalarıdır. “Seksilik” algısının oluşumunda hep ön plandadırlar. Öte yandan yeni doğan bir bebeğin sağlığı açısından hayati öneme sahip anne sütünün de kaynağıdırlar. İdeal bir göğüs öncelikle biçim olarak dik ve konik, dolgun bir su damlası şeklinde görünür. Esas olan vücudun geri kalanı ile orantılı boyutlarda, güzel bir dekolte veren, doğru yüksekliğe yerleşmiş, biçimli görünümdür.
Meme protezleri şekil (damla ve yuvarlak), dolgu malzemesi (serum ve silikon), yükseklik (yüksek, orta ve düşük profilli) ve yüzey (düz ve pürtüklü yüzeyli) özelliklerine göre sınıflandırılır. Bu konudaki seçimi beklentiniz ve fiziki özelliklerinizi değerlendirdikten sonra plastik cerrahınızın yapması en uygunudur.
Meme hacmi normalden küçük olan hanımlar meme protezi için uygun adaylardır.
Silikon implantlar ameliyathane koşullarında, genel anestezi altında küçük bir kesiden girilerek yerleştirilir. Yaklaşık 4 cm uzunluğundaki kesinin yeri göğüs ucu çevresinde, göğüs altında veya koltuk altındadır. Ortalama 1,5 saat kadar süren operasyonun ertesi gün hastaneden taburcu olunur.
Bu sorunun cevabı her hastada değişir. Kimi hastada kas altı gerekliyken kimisinde kas üstü gerekebilir. Bunun kararını sizin adınıza en iyi doktorunuz verir. Should the breast imlants be placed above the muscle, under the muscle , under the fascia or dual-plane? Which one is better? The answer to this question is different in every patient. This decision is best done by the surgeon.
Meme protezleri meme dokusunun içinde değil altında yer aldığı için hiçbir şekilde emzirmenize engel değildir.
Operasyonun ardından 3-4 gün içerisinde gündelik yaşantınıza dönmeniz mümkündür.
Operasyondan sonraki 7 gün boyunca İstanbul’da kalmanız uygun olacaktır.
Elbette, nispeten basit ve kısa süreli bir operasyon olduğundan burun estetiği, yüz germe, liposuction, karın germe, göğüs dikleştirme gibi diğer operasyonlarla birlikte yapılabilir.
Aşırı büyük göğüsler kişiyi kilolu gösterir. Sırt, boyun ve omuz ağrısına, omurga problemlerine, meme altında aşırı terleme ve kaşıntıya neden olur.
Meme küçültme operasyonları, göğüslerinin büyüklüğü ve/veya sarkıklığından rahatsız olan, 18 yaşından büyük ve ameliyata engel bir sağlık sorunu olmayan herkese yapılabilir.
Göğüs küçültme operasyonları birçok farklı teknikle gerçekleştirilebilir. Amaç dik ve normal boyutta göğüslere ulaşmaktır. Hastanın durumuna göre vertikal (lollipop şeklinde) veya ters T şeklinde izler bırakan küçültme teknikleri vardır. Operasyonu geçirecek olan kişinin kilosu, göğüs boyutları, sarkıklık derecesi vs etkenlere göre doktor bu tekniklerden uygun olanı seçerek uygulayacaktır.Operasyon genel anestezi altında 2-3 saat kadar sürer. Bir gece hastanede kalınır.
Genellikle operasyondan sonra 1 hafta içerisinde gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz.
Operasyonun ardından 8 ila 9 gün İstanbul’da kalmanız önerilir.
Göğüs küçültme operasyonları yüz germe, karın germe, liposuction gibi farklı estetik uygulamalarla birlikte gerçekleştirilebilir.
Bu sorunun cevabı uygulanacak tekniğe ve göğsün ne kadar küçültülmesi gerektiğine göre değişir. Bazen emzirme yeteneği hiç etkilenmezken, bazı durumlarda kayıp söz konusu olabilir. Bunu operasyon öncesinde doktorla kişiye özel olarak konuşmak gerekir.
Doğum, emzirme, kilo alıp verme ve yaşlanma, göğüslerde sarkmaya yol açar. Doğuştan veya herhangi bir sebeple göğüste sarkma şikayeti olan, özellikle doğum sonrası göğüslerinin “içinin boşaldığını, gevşediğini” hisseden hanımlar bu işlem için adaydırlar.
Göğüs dikleştirme operasyonları, ameliyathane şartlarında, genel anestezi altında gerçekleştirilir. İşlem sırasında göğüs küçültülebilir, veya silikon implantlarla büyütülebilir. İstenirse aynı boyutta da kalınabilir. Operasyon genellikle 2 ila 3 saat sürer ve bir gece hastane yatışı gerekir.
Operasyondan sonra 1 hafta içerisinde gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz.
Operasyonun ardından 7 gün İstanbul’da kalmanız önerilir.
Göğüs küçültme operasyonları yüz germe, burun estetiği, karın germe, liposuction gibi farklı estetik uygulamalarla birlikte gerçekleştirilebilir.
Bu sorunun cevabı uygulanacak tekniğe ve işlem sırasında göğsün küçültülüp küçültülmeyeceğine göre değişir. Bazen emzirme yeteneği hiç etkilenmezken, bazı durumlarda kayıp söz konusu olabilir. Bunu operasyon öncesinde doktorla kişiye özel olarak konuşmak gerekir.
Klasik liposuction ya da yağ aldırma, belirli bölgelerdeki fazla yağların kanül adlı bir enstrümanla fiziksel olarak parçalanarak vakumlu bir sistemle vücuttan dışarıya çekilmesi işlemidir. VASER liposuction işleminde klasik liposuctiondan farklı olarak yağ dokuları manuel fiziksel güçle değil yüksek frekanslı ses dalgaları (ultrason) kullanılarak parçalanır, ve sonra aspirasyon ile vücuttan uzaklaştırılır. Bu esnada etrafa kontrollü bir şekilde ısı yayılarak deri ve deri altı dokularda bir miktar sıkılaşma etkisi oluşur. VASER teknolojisi, yağ dokusunu sıvılaştırarak yok ettiği için yüzeysel dokularda ince hatları belirginleştirmemize imkan vermektedir. Bu sayede kaslar ile deri arasında neredeyse hiç yağ bırakılmayarak kas hatlarının dışarıdan görünür hale gelmesi sağlanır. Bu işleme ticari pazarlama amaçlarıyla her gün yeni bir isim verilmekle beraber en popüler isimleri VASER hi-def ve VASER 4D dir. Günümüzde liposuction yapılırken önemli olan ne kadar yağ alındığından çok geride ne kaldığıdır.
Liposuction/VASER lipo işlemleri için uygun adaylar, bölgesel yağ birikimleri olan, bu yağ birikimleri nedeniyle genel vücut görünümü bozulan kişilerdir. Amaç lokalize fazla yağları ilgili bölgeden uzaklaştırarak şekil bozukluğunu ortadan kaldırmaktır. Vücut kitle indeksi çok yüksek olan obez kişiler bu işlem için doğru adaylar değildir, çünkü liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Öte yandan sarkmanın eşlik ettiği durumlarda da(doğum sonrası göbek sarkması, büyük miktarda kilo kaybı sonrası oluşan sarkmalar vs) liposuction veya VASER liposuction tek başına işe yaramaz, hatta sarkmayı arttırabilir. VASER 4D ya da Hi-Def uygulamaları içinse ideal adaylar, karın içi yağlanması olmayan, vücut kitle indeksi normal değerlere yakın olan ve zeminde bir miktar kas kitlesi olan hastalardır.
Liposuction ve VASER liposuction tercihan genel anestezi altında ameliyathane şartlarında yapılır. 3-4 mm’lik küçük kesilerden girilerek yapılan işlem kapalı bir cerrahidir, yara izi bırakmaz. İşlem süresi ve hastane yatışı gerekip gerekmeyeceği, uygulama alanının genişliğine ve alınan yağ miktarına göre değişir.
Bu uygulamaların ardından 3 – 4 gün içinde gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz.
Operasyonun ardından, alınan yağ miktarına bağlı olarak 4 ila 7 gün arasında İstanbul’da kalmanız önerilir.
Bu uygulamalar birçok farklı estetik operasyonla birlikte gerçekleştirilebilir.
Operasyonun ardından 3 hafta boyunca korse kullanmanız gerekebilir.
Brezilya popo estetiği, vücudun farklı bölgelerinden alınan yağların popoya enjekte edilmesiyle daha dolgun ve yuvarlak kalçalar yaratmayı hedefleyen bir estetik operasyondur. Burada özellikle bel ve karından alınan yağın kullanılması ile bel çevresi iyice incelirken popo dolgunlaşır, ve popo/bel oranı iyice artar.
Poponun yuvarlak biçimini kaybettiği, bel-karın çevresinde fazla yağlanmaları olan, poponun arkaya veya yanlara doğru yeterince çıkıntılı olmadığı hastalar Brezilya popo estetiği (BBL) için uygun hastalardır. Popoya yağ transferi yapabilmek için ön koşul vücutta yeterli miktarda yağ olmasıdır. Çok zayıf hastalar BBL’den çok popo implantı adayıdırlar.
Brezilya popo estetiği hastane şartlarında ve tercihen genel anestezi altında yapılır.
Transfer edilecek yağ miktarı, hastanın vücudunda mevcut fazla yağ miktarına ve alıcı bölgenin anatomik özelliklerine göre taraf başı 200-1000 cc arasında değişmektedir.
Operasyonun ardından 4-7 gün içinde gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz.
Transfer edilen yağ miktarı ve müdahale edilen alan sayısına bağlı olarak 4 ila 8 gün İstanbul’da kalmanız gerekebilir.
BBL birçok farklı estetik operasyonla birlikte gerçekleştirilebilir, ancak bu durum hastanın genel sağlık durumuna, yapılacak diğer operasyonlara ve liposuction miktarına göre değişir.
En iyi sonucu alabilmeniz için 3 ila 4 hafta boyunca korse giymeniz önerilir.
Karın germe, karın bölgesindeki sarkıklıklara sebep olan fazla deri ve deri altındaki yağ dokusunun birlikte cerrahi olarak uzaklaştırılması ve karın kaslarının sıkılaştırılmasını sağlayan kapsamlı bir ameliyattır.
Gebelik(ler), kilo alıp verme, fıtıklar, veya bazı hormonal sebeplerle karın duvarında gevşeklikler, çatlaklar, ve aşırı yağlanma gibi problemleri olan hastalar karın germe için adaydırlar.
Karın germe operasyonu genel anestezi altında 2 ila 3 saatte gerçekleştirilir. İşlem sırasında karın derisindeki fazlalık alınırken gevşemiş olan karın kasları sıkılaştırılır, fazla yağlar da liposuction ile uzaklaştırılır. Göbek deliği revize edilir, ve böylelikle tüm karın duvarı restore edilmiş olur.
Karın germe operasyonu sonrasında genelde 2 gece hastane yatışı gerekir. 10 gün içinde gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz.
Operasyonun ardından 10 gün süreyle İstanbul’da kalmanız önerilir.
Karın germe operasyonu diğer estetik operasyonlarla birlikte gerçekleştirilebilir.
Operasyonun ardından 3 hafta süreyle korse giymeniz gerekmektedir.
Kol germe, yaşlanma ve ani kilo kaybı gibi sebeplerle kol bölgesinde oluşan sarkmaların cerrahi olarak ortadan kaldırılması işlemidir.
Özellikle kolun üst bölgesinde, arka ve iç kısımlarda aşırı yağlanma ve/veya sarkma yaşayan kişiler kol germe operasyonu için uygun adaylardır.
Kol germe operasyonu çoğunlukla genel anestezi altında yapılır ve 1 ila 3 saat arası zaman alır. İşlem sırasında Kolda sarkmaya sebep olan fazla deri ve yağ cerrahi olarak uzaklaştırılır ve bölge gergin bir şekilde yeniden dikilir.
Kol germe ameliyatı sonrasında 7 – 10 gün içerisinde gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz.
Operasyonun ardından 10 gün süreyle İstanbul’da kalmanız önerilir.
Kol germe başka birçok operasyonla birlikte gerçekleştirilebilir.
Kol germe ameliyatı sonrasında 1 ay boyunca korse takmanız gerekmektedir.
Bacak (Uyluk) germe, yaşlanma ve ani kilo kaybı gibi sebeplerle kol bölgesinde oluşan sarkmaların cerrahi olarak ortadan kaldırılması işlemidir.
Üst bacak bölgesinde aşırı şişmanlık, gevşeklik, çatlaklık ve sarkma gibi şikayetleri olan hastalar uyluk germe için uygun adaylardır.
Uyluk germe ameliyatları genel anestezi altında ve hastane şartlarında gerçekleştirilir. Operasyon genellikle 2 ila 4 saat arası sürer. İşlem sırasında uyluğun iç yüzünde fazla deri ve yağdan oluşan gevşek dokular cerrahi olarak uzaklaştırılır, yara kenarları gergin bir şekilde yeniden dikilir. ihtiyaca göre uyluk bölgesine liposuction da yapılır. Genellikle operasyonu takiben 2 gece hastane yatışı gerekir.
Uyluk germe sonrası 10 ila 12 gün içinde gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz.
Operasyonun ardından 15 gün süreyle İstanbul’da kalmanız önerilir.
Uyluk germe başka birçok operasyonla birlikte gerçekleştirilebilir.
Uyluk germe ameliyatı sonrasında 1 ay boyunca korse takmanız gerekmektedir.
Protezle popo büyütme, olması gerekenden küçük kalçaların silikon bir protezle ideal ölçülerde büyütülmesi işlemidir.
Şekilsiz, küçük, ve düz kalçalardan şikayet eden, popo dolgunluğu yetersiz olan hastalar popo protezi için doğru adaylardır.
Popo protezleri genel anestezi altında, çok iyi gizlenebilen küçük bir kesiden girilerek yerleştirilir. İmplant kalçadaki kasın altına ya da üstüne değil, içine yerleştirilir, böylece dışarıdan belli olması veya elle hissedilmesi engellenir. Operasyon 1-2 saat arası sürer, 1 gece hastane yatışı gerekir.
Popo protezi sonrası 7 ila 10 gün içinde gündelik hayatınıza dönebilirsiniz.
Operasyonun ardından 7-10 gün süreyle İstanbul’da kalmanız önerilir.
Popo protezi başka birçok operasyonla birlikte gerçekleştirilebilir.
Popoda oluşan gevşeme ve sarkmaların ortadan kaldırılması ve poponun yeniden biçimlendirilmesi amacıyla yapılan cerrahi operasyona popo dikleştirme denir.
Aşırı kilo alıp verme ve ileri yaş gibi sebeplerle popoda sarkma ve gevşeme meydana gelen kişiler popo dikleştirme operasyonu için adaydır.
Popo dikleştirme operasyonu genel anestezi altında hastane şartlarında yapılır. 2-3 saat kadar sürer.
Popo dikleştrme sonrası 10 gün içinde normal hayata dönülebilir.
Operasyonun ardından 10-12 gün süreyle İstanbul’da kalmanız önerilir.
Popo dikleştirme başka birçok operasyonla birlikte gerçekleştirilebilir.

RANDEVU AL