PRP ENJEKSİYONU

PRP ne demektir?

PRP (plateletten zengin plazma), pıhtılaşma mekanizması ve yara iyileşmesi gibi kritik süreçleri başlatan bazı hormonal büyüme faktörlerini yoğun olarak içeren trombositlerin, damardan alınacak birkaç mililitre kandan ayrıştırılması ile elde edilen materyalin adıdır.
 

PRP’nin etki mekanizması nasıldır?

PRP uygulaması damardan alınan bir tüp kanın bazı işlemlere tabi tutularak kan pulcuklarından zengin olan kısmının ayrıştırılmasıyla başlar. Elde edilen materyal lazerle kombine edilerek veya cilt üzerinde mikro delikler açan “roller” adlı bir aparat yardımıyla yüze, saçlı deriye veya bir kronik yara bölgesine uygulanır. Burada yüksek miktarlara ulaşan büyüme faktörleri, savunma sisteminin doku yenileyici ve kanlanmayı arttırıcı hücresel elemanlarını bölgeye çeker. Bu hücreler de dokunun hızla yenilenmesini ve dolaşımın artarak bölgedeki hücrelerin daha iyi oksijenlenmesini sağlarlar.

 

PRP nasıl uygulanır?

PRP lazerle kombine bir şekilde ya da enjeksiyon vasıtasıyla uygulanabilir. PRP’nin hyaluronik asitle karıştırılarak uygulandığı sistemler de mevcuttur.
 

PRP ne sıklıkta ve kaç seans yapılır?

PRP tek seansta bile etki gösteren bir uygulamadır. Genellikle 3 seans halinde uygulanır.
 

PRP tedavisinin sonuçları nelerdir?

PRP, cildinizin yenilenmesi, gençleşmesi de dâhil olmak üzere sayısız olumlu sonuçları olan ve hiçbir yan etkisi bulunmayan bir uygulamadır.