DOLGU UYGULAMALARI

Dolgu maddesi olarak ne kullanılır?

Son yıllardaki yoğun ilgi sebebiyle piyasaya çok sayıda çeşitli dolgu maddeleri sürülmüştür. Tüm bunlar içerisinde en güvenilir ve popüler olanı hyaluronik asit adlı bir maddedir. Adı her ne kadar asit de olsa anladığımız anlamda asitle bir ilgisi yoktur. Hyaluronik asit, normalde vücutta bağ dokuda bulunan ve bir yandan yapılırken bir yandan yıkılan, biyolojik bir döngüye sahip bir materyaldir. Hyaluronik asit içerkli dolgular yapıldığında bu döngüye katılarak yavaş yavaş eriyip yok olur.
 

Dolgu hangi bölgelerde kullanılır? Etki mekanizması nedir?

Dolgu maddeleri çökük bir alanı doldurmak, gevşeyen dokulara destek vermek veya dudak, elmacık kemiği, çene gibi bazı yapıları belirginleştirmek için kullanılır. En sık kullanıldıkları bölgeler dudaklar, burun–yanak arası çizgiler, dudak köşesi çizgileri, şakaklar, elmacık kemikleri, üst/alt göz kapakları ve burundur. Bu maddeler etkilerini ya direkt olarak hacim vererek, ya da dolaylı olarak yüzün asıcı bağlarını gererek gösterirler.
 

Dolguyla şişirilmiş bir yüz fikri bana korkunç geliyor! Bu görüntü olmadan nasıl gençleşebilirim?

Bahsedilen “şişirilmiş yüz” görüntüsü, işlemin yanlış ellerde yapıldığını ya da hekimin kontrolünden çıkıp hastanın absürd istekleriyle yapıldığını gösterir. İyi ve profesyonelce yapılmış bir dolgudan sonra fark edeceğiniz şey sadece “daha güzel, daha canlı, daha genç” bazen de “daha seksi” bir görüntüdür, şişirilmiş yüz değil. İdeal olan kullanılabilecek en az miktarda ürünü en doğru noktada kullanarak sonuca gitmektir.Dolgunun etkisi ne zaman başlar ve ne kadar sürer?

Dolgunun etkisi enjeksiyon anında başlar. Uygulamayı takiben ilk 24-48 saat hafif bir şişlik normaldir. Kullanılan dolgunun markası, modeli ve biyokimyasal özelliklerine göre etki süresi değişir. Clinic Arts’ta  FDA onaylı, çapraz bağlı hyaluronik asit modelleri olan Juvederm Vycross serisi (Voluma, Volift ve Volbella) ürünler kullanılmaktadır. Bu ürünlerin ortalama etki süresi uygulama bölgesine göre 8-15 ay civarındadır.
 

Dolgu dokunarak hissedilir mi?

Günümüzde kullanılan modern dolgu maddeleri yüksek teknolojileri sayesinde hem çok yumuşak hem de uzun ömürlü olmayı başarırlar. Dolayısıyla doğru ürünle, doğru teknikle, doğru yere ve doğru miktarda yapılan bir dolgunun hissedilmesi mümkün değildir. İlk birkaç gün şişliğe bağlı bir sertlik hissedilse de şişlik geçince bu sorun çözülecektir.